Na co si dát pozor při nákupu lahví alkoholu?

Jak poznám, že láhev alkoholu, kterou jsem si už koupil(a), je pravá? Pravost výrobků společnosti Stock Plzeň – Božkov lze ověřit důkladnou kontrolou několika bezpečnostních prvků:

1. Zkontroluj nepoškození kolku

Kolek musí být po celé své délce přilepený na krček láhve a na jednom konci má kolek natištěný hologram.

2. Zkontroluj číselný kód na kolku.

Pravost výrobků společnosti Stock Plzeň-Božkov lze ověřit důkladnou kontrolou nepoškození kolku a jeho neodtržení od krčku láhve. Na kolku je vytištěný evidenční kód. Výrobky  likérky  Stock začínají číslicemi "6085" nebo "D001" (souběžná platnost od 1.1.2013).  Od 1.12. 2013 se také používají nové kolky s QR kódem, které u výrobků Stock začínají "D001"

3. Zkontroluj uzávěr láhve

Společnost Stock využívá dlouhé uzávěry složené ze 2 částí, u kterých je jasně viditelné, pokud už s nimi někdo manipuloval.

4. Zkontroluj potisk uzávěrů

Společnost Stock používá pro svoje značky uzávěry s potiskem, např. na uzávěrech řady Fernet Stock je podpis zakladatele Lionello Stocka, na uzávěrech Božkov a Magister jsou natištěny názvy těchto značek, na uzávěrech řady Key Rum je natištěno Caribbean White / Gold / Dark IMPORTED, na uzávěrech Slivovice a Hruškovice je natištěno logo STOCK

5. Zkontroluj šarži na uzávěru

Číslo výrobní šarže je černě natištěno na uzávěru každé láhve a má formát např. L2335W46/3. V mnoha případech je tento kód natištěn i přes kolek. V některých případech může být šarže vytištěná na skle v horní části láhve.

6. Zkontroluj bezpečnostní prvky na skle

Na lahvích řady Božkov ze skla plasticky vystupují erb, název Božkov a nápis „TRADICE OD ROKU 1920“. Na lahvích řady Fernet Stock najdete po obou stranách vtlačené logo „STOCK“. U řady Key Rum vystupuje plasticky nápis „CARIBBEAN 1925“.

7. Zkontroluj bezpečnostní prvky na etiketách

Etikety řady Božkov, Fernet Stock, Magister a Key Rum využívají 3D efekt tisku, tzn. loga značek a názvy příchutí mírně vystupují z plochy etikety.

8. Když láhev neodpovídá produktům prezentovaným na webových stránkách výrobce.

Nemusí se jednat o falešnou láhev. Společnost Stock Plzeň-Božkov průběžně modernizuje design lahví a etiket. V roce 2012 byly uvedeny na český trh nové láhve a etikety u většiny produktů řady Božkov a řady Key Rum. V některých obchodech nebo restauracích se můžeme ještě setkat s předchozí verzí obalů. Fotky používaných i již nepoužívaných obalů naleznete v přehledu výrobků.